ראשי | בריאות | רפואת שיניים | כירורגיה ושתלים

כירורגיה ושתלים

מאת
הגדל טקסט: Decrease font Enlarge font

שיקום הפה באמצעות שתלים דנטאליים הווה כיום דרך טיפול מקובלת ונפוצה מאוד, בעלת אחוז הצלחה גבוה לטווח ארוך.

כירורגיה ושתלים כירורגיה ושתלים

שיקום הפה באמצעות שתלים דנטליים מהווה כיום דרך טיפול מקובלת ונפוצה מאוד, בעלת אחוז הצלחה גבוה לטווח ארוך. השתלים הדנטליים מאפשרים לשחזר את תפקודו התקין של הפה ושל מערכת הלעיסה, זאת בדרך אסטטית המשפרת את איכות החיים.

בזכות השתלים הדנטליים אין יותר צורך להשחיז שיניים בריאות, או להתעסק עם תותבות מרקדות בפה. במקום כל אלה ניתן להרכיב כתרים וגשרים או תותבות יציבות ונוחות.

למי מתאימה השתלת שיניים?
שתלים דנטליים מתאימים כמעט לכל אחד, בכל גיל. בעיקרון, כל אדם שמצב בריאותו יציב יכול ליהנות משתלים, בתנאי שמבנה וגודל עצם הלסת שלו מתאימים להשתלה, החניכיים שלו בריאים והוא מקפיד על הגיינת הפה.

אנו ממליצים על שתלים בעיקר במקרים הבאים:

מטופלים הדורשים תותבות קבועות
בעבר, כאשר חסרו מספר שיניים צמודות בפה, הטיפול המקובל היה גשר ארוך הנשען על מספר שיניים סמוכות שהושחזו לחיזוק הגשר, או בטיפול על ידי תותבת נשלפת הנשענות על השיניים הסמוכות. כיום מעדיפים להשתמש בשתלים, מאחר שכך השחזור אינו פוגע בשיניים הסמוכות, הוא שומר על רכס הלסת, תומך בשפה והלחי ומונע את קריסת הפנים. התוצאה אסתטית ובריאה יותר.

מקרים של איבוד שן בודדת
השתל אינו נשען על השיניים הסמוכות ולא פוגע בהם. לכן עדיף לעשות בו שימוש כאשר מאבדים שן והשיניים הצמודות בריאות ללא טיפולי שורש. יתרון זה אף גדל במקרה שהשיניים והשיניים הסמוכות לא מספיק חזקות לשמש בכדי בסיס לגשר.

חוסר מוחלט של שיניים
קיימות מספר אפשרויות לשחזור מלא של לסת חסרת שיניים, בהתאם לנתונים הפיזיים והרפואיים שלה. כאשר ניתן לבצע השתלה רק בחלק הקדמי של הלסת, אנו עושים שימוש במספר שתלים עם חיבורים כדוריים לתותבת נשלפת-על, אשר יושבת ביציבות רק על החניכיים. במקרים אחרים, אנו מציבים על השתלים גשר שלם לכל אורך הלסת. כך הכתרים קבועים, מוברגים או מודבקים על השתלים.

חוסר התאמה מצידם של החולים לתותבות
חשוב לדעת שאובדן השן האחרונה בלסת מונע אפשרות ביצוע גשר. כאשר הבחירה היא בין תותבת חלקית לשתל, היתרון לשתל ברור.

מתי לא מומלץ לבצע השתלות ?
• בלסת אשר ממדיה קטנים בגלל ספיגה מתקדמת של עצם.
• במטופלים הסובלים ממחלות כרוניות לא מאוזנות כגון: סכרת, מחלות לב מסוימות, מחלות עצם ועוד.
• כאשר צפוי מצב של שמירה לקויה של היגיינת הפה.

מהו שתל דנטלי?
השתל הוא גוף מתכתי קטן, דמוי בורג, המוכנס לתוך עצם הלסת על מנת לשמש תחליף לשורש השן. לאחר החדרת הבורג קיימת תקופת המתנה של 4-6 חודשים המאפשרת את קליטת השתל בעצם.

השלב הבא: על "השורש" המלאכותי מורכב מבנה מיוחד, עליו ניתן לבנות כתר או גשר או לתמוך ולייצב תותבת. השתלים עשויים מטיטניום: מתכת חזקה התואמת ביולוגית לרקמות העצם והחניכיים ועמידה בפני הכוחות הפועלים בפה. שתלי הטיטניום נקלטים בלסת תוך יצירת מגע ישיר והדוק עם העצם (אוסאואינטגרציה).

תהליך השתלת שיניים

• בדיקה:
- שאלון בריאות כללית
- בדיקה יסודית של רקמות חלל הפה על ידי הרופא המשקם, כולל צילומי רנטגן.
- במידה והמקרה מתאים להשתלות, נקבעת תכנית הטיפול והמטופל מופנה לכירורג לבדיקה נוספת ולבצוע ההשתלה.

• השתלה:
- מבוצעת בדרך כלל על ידי רופא כירורג. הטיפול אינו מסובך ונעשה בהרדמה מקומית.
- הכירורג חושף את עצם הלסת וקודח חלל שלתוכו מוכנס השתל ומכוסה על ידי רקמת החניכיים.
- הטיפול עצמו קצר (30-90 דקות – תלוי במספר השתלים), עדין, ובדרך כלל לא מכאיב.

• קליטת השתל:
- נמשך כ- 4-6 חודשים.
- בשלב זה נבנית עצם סביב השתל ובכך מעגנת אותו לעצם הלסת.
- מטופל חסר שיניים יקבל בתקופה זו תותבת זמנית. שימו לב: בשבועיים הראשונים לאחר ההשתלה – אסור להשתמש בתותבת.

• תחזוקה לאורך זמן:
- לצורך שמירה על אורך חיים מקסימאלי של השיקום יש להקפיד מאוד על שמירת ההיגיינה האוראלית בכל הפה ובעיקר
סביב השתלים.
- בנוסף, חייב לעבור טיפולי שיננית ומעקב ע"י הרופא המשקם כל שישה חודשים.

סיבוכים אפשריים:
השתלה דנטלית היא תהליך כירורגי לכל דבר, בו יכולות להופיע כל התופעות המקובלות בניתוחים, כגון כאבים, נפיחות, דימום, שטפי דם תת-עוריים, אי נוחות, חום וכו'. במקרים נדירים עלולים לקרות סיבוכים כמו פריצה לסינוס או פגיעה בעצבי הלסת או בכלי דם העוברים בתוך הלסת.

ההצלחה בשתלים גבוהה, בדרך כלל, ונעה בין 90%-95%. היא תלויה בגורמים שונים, שחלקם עדיין לא ידועים, ובין השאר תלויה בשיטת העבודה, ברופא הכירורג וברופא המשקם, בחומרים ובחומרים ובמתרפא עצמו (בעיקר גיל, בריאות, ועישון). העישון מפחית את סיכויי ההצלחה מאחר ומעכב את יצירת וריפוי העצם.

עם זאת, קיימים מקרים בהם הטיפול נכשל מסיבות שונות - שחלק לא תמיד ברורות. הכישלון יכול לקרות מיד לאחר בצוע ההשתלה, לאחר מספר חודשים ואף לאחר סיום השיקום הפרותטי. הכישלון מתבטא בכך שלא נוצר איחוי בין העצם והשתל - או שהאיחוי הראשוני שנוצר נספג, השתל מאבד אחיזתו בעצם וחייבים להוציאו.

במקרים כאלה ניתן לבצע, בדרך כלל, השתלה חוזרת לאחר כ-3 חודשים. למרבה הצער, אין באפשרות הרפואה המודרנית להבטיח הצלחה בכל מקרה של שיקום על גבי שתלים, זאת  למרות מירב המאמצים.

ליצירת קשר ופרטים נוספים עם ד"ר אלכס בורוכוב

Save on your hotel - www.hotelscombined.com


דרג תוכן עמוד זה

5.00

עוד באותו נושא:

רפואת שיניים, שיניים, שיקום הפה, כירורגיה ושתלים, שתלי שיניים